Nutrisiq
DiscoveryAdditivesCompareContributeBlog
Search catalog
Nutrisiq

Independent and transparent food intelligence — facts without ads or hidden commercial bias.

Tooteandmete baas toetub Open Food Facts andmetele ja kohalikele kontrollitud kirjetele.

Tools

  • Product Search
  • Food Comparison
  • Additives Registry
  • Supplements

Science & Methodology

  • 5-Layer Methodology
  • Food Score FAQ
  • NOVA Processing FAQ
  • Frequently Asked Questions

Community & Info

  • Food Blog & Insights
  • Add a Product
  • Suggest correction

© 2026 NutriSIQ. All rights reserved.

Privacy & Terms·Reklaamivaba toiduteave
HomeDiscovery
Additives
Compare

Discover food products with clearer quality signals and better context.

Search by food, brand, ingredient, or barcode, then compare health, processing, label information quality, environmental signals, and data confidence in one calm workspace.

Popular::oat milkgreek yogurtprotein barpeanut butter

Filter rail

No active filters

Refine by category, brand, country, and evidence.

Category

Country

Brands

Evidence and completeness

Data confidence

Discovery workspace

Food results for “Plant”

Start broad, then refine by category, brand, and evidence.

Products surfaced

50853

Sort mode

Best match

Sort mode

Scoring intelligence

Food scoring results for “Plant”

50853 products surfaced. The strongest nutritional profile currently belongs to Freshona Coeurs d'artichauts, while Freshona Freshona Sliced mushrooms in water has the strongest supporting data confidence.

Results canvas

Compare product quality

The card layout keeps scanning clear and fast on larger displays.

Plant-based

Freshona

Coeurs d'artichauts

Freshona Coeurs d'artichauts packshot

Coeurs d'artichauts

Plant-based · Plant-based

78/100

Nutrition score

Nutri-ScoreANOVA3

high confidence from label, nutrition, and source coverage

View product
Plant-based

Freshona

Carottes extra fines

Freshona Carottes extra fines packshot

Carottes extra fines

Plant-based · Plant-based

78/100

Nutrition score

Nutri-ScoreANOVA3

high confidence from label, nutrition, and source coverage

View product
Plant-based

Freshona

Freshona Sliced mushrooms in water

Freshona Freshona Sliced mushrooms in water packshot

Freshona Sliced mushrooms in water

Plant-based · Plant-based

78/100

Nutrition score

Nutri-ScoreANOVA3

high confidence from label, nutrition, and source coverage

View product
Plant-based

Hema

Organic Rice Cake

Hema Organic Rice Cake packshot

Organic Rice Cake

Plant-based · Plant-based

78/100

Nutrition score

Nutri-ScoreANOVA3

high confidence from label, nutrition, and source coverage

View product
Plant-based

Protofanousi Fruits S.A.

KIWI / ΚΙΟΥΙ

Protofanousi Fruits S.A. KIWI / ΚΙΟΥΙ packshot

KIWI / ΚΙΟΥΙ

Plant-based · Plant-based

78/100

Nutrition score

Nutri-ScoreANOVA1

high confidence from label, nutrition, and source coverage

View product
Plant-based

GUILLEM

Oranges à jus - Salustiana

GUILLEM Oranges à jus - Salustiana packshot

Oranges à jus - Salustiana

Plant-based · Plant-based

78/100

Nutrition score

Nutri-ScoreANOVA1

high confidence from label, nutrition, and source coverage

View product
Plant-based

Landfein

ALDI MILSANI Skyr Frucht 500 g 1,69 Becher (1 kg = € 3,38

Landfein ALDI MILSANI Skyr Frucht 500 g 1,69 Becher (1 kg = € 3,38 packshot

ALDI MILSANI Skyr Frucht 500 g 1,69 Becher (1 kg = € 3,38

Plant-based · Dairies

78/100

Nutrition score

Nutri-ScoreANOVA1

high confidence from label, nutrition, and source coverage

View product
Plant-based

Kania

Petersilie getrocknet

Kania Petersilie getrocknet packshot

Petersilie getrocknet

Plant-based · Plant-based

78/100

Nutrition score

Nutri-ScoreANOVA1

high confidence from label, nutrition, and source coverage

View product
Plant-based

Bio Sonne

Graines de courge bio

Bio Sonne Graines de courge bio packshot

Graines de courge bio

Plant-based · Plant-based

78/100

Nutrition score

Nutri-ScoreBIngredients incomplete

medium confidence from label, nutrition, and source coverage

View product
Plant-based

Freshona

Mélange de légumes vapeur

Freshona Mélange de légumes vapeur packshot

Mélange de légumes vapeur

Plant-based · Plant-based

78/100

Nutrition score

Nutri-ScoreANOVA4

high confidence from label, nutrition, and source coverage

View product
Plant-based

Freshona

Mélange de légumes vapeur

Freshona Mélange de légumes vapeur packshot

Mélange de légumes vapeur

Plant-based · Plant-based

78/100

Nutrition score

Nutri-ScoreANOVA4

high confidence from label, nutrition, and source coverage

View product
Plant-based

King's Crown

Jeunes carottes extra fines

King's Crown Jeunes carottes extra fines packshot

Jeunes carottes extra fines

Plant-based · Plant-based

78/100

Nutrition score

Nutri-ScoreANOVA3

medium confidence from label, nutrition, and source coverage

View product
Plant-based

Freshona

Berry Mix with Sour Cherries

Freshona Berry Mix with Sour Cherries packshot

Berry Mix with Sour Cherries

Plant-based · Plant-based

78/100

Nutrition score

Nutri-ScoreANOVA1

high confidence from label, nutrition, and source coverage

View product
Plant-based

Freshona

Poêlée parisienne

Freshona Poêlée parisienne packshot

Poêlée parisienne

Plant-based · Plant-based

78/100

Nutrition score

Nutri-ScoreANOVA4

high confidence from label, nutrition, and source coverage

View product
Plant-based

Golden Sun

Couscous

Golden Sun Couscous packshot

Couscous

Plant-based · Plant-based

78/100

Nutrition score

Nutri-ScoreANOVA1

high confidence from label, nutrition, and source coverage

View product
Plant-based

Casino Bio

Poêlée de légumes grillés Casino Bio

Casino Bio Poêlée de légumes grillés Casino Bio packshot

Poêlée de légumes grillés Casino Bio

Plant-based · Plant-based

78/100

Nutrition score

Nutri-ScoreANOVA3

high confidence from label, nutrition, and source coverage

View product
Plant-based

Bioviver conserverie

Légumes pour couscous biologique

Bioviver conserverie Légumes pour couscous biologique packshot

Légumes pour couscous biologique

Plant-based · Plant-based

78/100

Nutrition score

Nutri-ScoreANOVA3

high confidence from label, nutrition, and source coverage

View product
Plant-based

King's Crown

Jeunes carottes

King's Crown Jeunes carottes packshot

Jeunes carottes

Plant-based · Plant-based

78/100

Nutrition score

Nutri-ScoreANOVA3

medium confidence from label, nutrition, and source coverage

View product
Plant-based

Tropical D`Lite

Kiwifruit

Plant-based

Kiwifruit

Plant-based · Plant-based

78/100

Nutrition score

Nutri-ScoreANOVA1

medium confidence from label, nutrition, and source coverage

View product
Plant-based

Vital

Bio pinienkerne

Vital Bio pinienkerne packshot

Bio pinienkerne

Plant-based · Plant-based

78/100

Nutrition score

Nutri-ScoreBIngredients incomplete

medium confidence from label, nutrition, and source coverage

View product
Plant-based

Tesco

Flat Peaches

Tesco Flat Peaches packshot

Flat Peaches

Plant-based · Plant-based

78/100

Nutrition score

Nutri-ScoreAIngredients incomplete

medium confidence from label, nutrition, and source coverage

View product
Plant-based

Tesco

large oranges

Tesco large oranges packshot

large oranges

Plant-based · Plant-based

78/100

Nutrition score

Nutri-ScoreANOVA1

high confidence from label, nutrition, and source coverage

View product
Plant-based

tesco

Tesco Cashew Nuts

tesco Tesco Cashew Nuts packshot

Tesco Cashew Nuts

Plant-based · Plant-based

78/100

Nutrition score

Nutri-ScoreBNOVA1

high confidence from label, nutrition, and source coverage

View product
Plant-based

Deboles Nutritional Foods

Deboles, Organic Pasta, Angel Hair, Garlic & Parsley

Plant-based

Deboles, Organic Pasta, Angel Hair, Garlic & Parsley

Plant-based · Plant-based

78/100

Nutrition score

Nutri-ScoreANOVA1

medium confidence from label, nutrition, and source coverage

View product

Page 240 · showing up to 24 results

PreviousNext