Nutrisiq
DiscoveryAdditivesCompareContributeBlog
Search catalog
Nutrisiq

Independent and transparent food intelligence — facts without ads or hidden commercial bias.

Tooteandmete baas toetub Open Food Facts andmetele ja kohalikele kontrollitud kirjetele.

Tools

  • Product Search
  • Food Comparison
  • Additives Registry
  • Supplements

Science & Methodology

  • 5-Layer Methodology
  • Food Score FAQ
  • NOVA Processing FAQ
  • Frequently Asked Questions

Community & Info

  • Food Blog & Insights
  • Add a Product
  • Suggest correction

© 2026 NutriSIQ. All rights reserved.

Privacy & Terms·Reklaamivaba toiduteave
HomeDiscovery
Additives
Compare

Discover food products with clearer quality signals and better context.

Search by food, brand, ingredient, or barcode, then compare health, processing, label information quality, environmental signals, and data confidence in one calm workspace.

Popular::oat milkgreek yogurtprotein barpeanut butter

Filter rail

No active filters

Refine by category, brand, country, and evidence.

Category

Country

Brands

Evidence and completeness

Data confidence

Discovery workspace

Food results for “dairy milk”

Start broad, then refine by category, brand, and evidence.

Products surfaced

6490

Sort mode

Best match

Sort mode

Scoring intelligence

Food scoring results for “dairy milk”

6490 products surfaced. The strongest nutritional profile currently belongs to Landfein ALDI MILSANI Skyr Frucht 500 g 1,69 Becher (1 kg = € 3,38, while Landfein ALDI MILSANI Skyr Frucht 500 g 1,69 Becher (1 kg = € 3,38 has the strongest supporting data confidence.

Results canvas

Compare product quality

The card layout keeps scanning clear and fast on larger displays.

Meals

Owens

Sausage biscuits, sausage

Meals

Sausage biscuits, sausage

Meals

35/100

Nutrition score

Nutri-ScoreENOVA4

medium confidence from label, nutrition, and source coverage

View product
Meals

Owens

Hot sausage biscuits, hot sausage

Meals

Hot sausage biscuits, hot sausage

Meals

35/100

Nutrition score

Nutri-ScoreENOVA4

medium confidence from label, nutrition, and source coverage

View product
Snacks

Russell Stover

Russell stover, assorted fine chocolates

Snacks

Russell stover, assorted fine chocolates

Snacks · Snacks

29/100

Nutrition score

Nutri-ScoreENOVA4

medium confidence from label, nutrition, and source coverage

View product
Snacks

Nestle

Candy

Nestle Candy packshot

Candy

Snacks · Snacks

24/100

Nutrition score

Nutri-ScoreENOVA4

high confidence from label, nutrition, and source coverage

View product
Snacks

Nestlé

Bars

Nestlé Bars packshot

Bars

Snacks · Snacks

18/100

Nutrition score

Nutri-ScoreENOVA4

high confidence from label, nutrition, and source coverage

View product
Snacks

Nestlé

Nestle, butterfinger

Snacks

Nestle, butterfinger

Snacks · Snacks

18/100

Nutrition score

Nutri-ScoreENOVA4

medium confidence from label, nutrition, and source coverage

View product
Plant-based

Landfein

ALDI MILSANI Skyr Frucht 500 g 1,69 Becher (1 kg = € 3,38

Landfein ALDI MILSANI Skyr Frucht 500 g 1,69 Becher (1 kg = € 3,38 packshot

ALDI MILSANI Skyr Frucht 500 g 1,69 Becher (1 kg = € 3,38

Plant-based · Dairies

78/100

Nutrition score

Nutri-ScoreANOVA1

high confidence from label, nutrition, and source coverage

View product
Dairies

Marks & Spencer

Caledonian Gold Scottish Salmon Fillet

Marks & Spencer Caledonian Gold Scottish Salmon Fillet packshot

Caledonian Gold Scottish Salmon Fillet

Dairies · Food

76/100

Nutrition score

Nutri-ScoreA

high confidence from label, nutrition, and source coverage

View product
Dairies

Carrefour

Spécialité laitière Légère* *La réduction du taux de matière grasse de ce produit est > à 30% par rapport au taux de matière grasse moyen des crèmes du marché.

Carrefour Spécialité laitière Légère* *La réduction du taux de matière grasse de ce produit est > à 30% par rapport au taux de matière grasse moyen des crèmes du marché. packshot

Spécialité laitière Légère* *La réduction du taux de matière grasse de ce produit est > à 30% par rapport au taux de matière grasse moyen des crèmes du marché.

Dairies · Food

51/100

Nutrition score

Nutri-ScoreDNOVA4

high confidence from label, nutrition, and source coverage

View product
Dairies

Armour-Eckrich Meats Llc

Raskas, Cream Cheese Spread & Greek Nonfat Yogurt

Dairies

Raskas, Cream Cheese Spread & Greek Nonfat Yogurt

Dairies · Food

55/100

Nutrition score

Nutri-ScoreCNOVA4Eco D

medium confidence from label, nutrition, and source coverage

Eco 35/100 · Product-specific

View product
Dairies

President

Brie creamy gourmet spreadable cheese

President Brie creamy gourmet spreadable cheese packshot

Brie creamy gourmet spreadable cheese

Dairies · Food

35/100

Nutrition score

Nutri-ScoreENOVA4

medium confidence from label, nutrition, and source coverage

View product
Snacks

Russell Stover

Russell stover, all milk fine chocolate

Snacks

Russell stover, all milk fine chocolate

Snacks · Snacks

29/100

Nutrition score

Nutri-ScoreENOVA4

medium confidence from label, nutrition, and source coverage

View product
Undefined

Fresh Foods Market

Loaded Baked Potato Style Soup

Undefined

Loaded Baked Potato Style Soup

Undefined

71/100

Nutrition score

Nutri-ScoreBNOVA4

medium confidence from label, nutrition, and source coverage

View product
Undefined

Harvest Creek

Chicken Alfredo

Undefined

Chicken Alfredo

Undefined

71/100

Nutrition score

Nutri-ScoreBNOVA4

medium confidence from label, nutrition, and source coverage

View product
Undefined

Fresh Foods Market

Loaded Baked Potato Style Soup

Undefined

Loaded Baked Potato Style Soup

Undefined

71/100

Nutrition score

Nutri-ScoreBNOVA4

medium confidence from label, nutrition, and source coverage

View product
Undefined

The Kroger Co.

Loaded Baked Potato Style Soup

Undefined

Loaded Baked Potato Style Soup

Undefined

71/100

Nutrition score

Nutri-ScoreBNOVA4

medium confidence from label, nutrition, and source coverage

View product
Dairies

Pâturages

Faisselle et son coulis de fruits rouges

Pâturages Faisselle et son coulis de fruits rouges packshot

Faisselle et son coulis de fruits rouges

Dairies · Food

67/100

Nutrition score

Nutri-ScoreCNOVA3

medium confidence from label, nutrition, and source coverage

View product
Snacks

Marketside

Tri-Color Coleslaw Green Cabbage, Carrots & Red Cabbage

Marketside Tri-Color Coleslaw Green Cabbage, Carrots & Red Cabbage packshot

Tri-Color Coleslaw Green Cabbage, Carrots & Red Cabbage

Snacks · Snacks

62/100

Nutrition score

Nutri-ScoreCNOVA4

high confidence from label, nutrition, and source coverage

View product
Condiments

Kroger

Four Cheese Alfredo Sauce

Condiments

Four Cheese Alfredo Sauce

Condiments · Pantry

62/100

Nutrition score

Nutri-ScoreCNOVA4

medium confidence from label, nutrition, and source coverage

View product
Undefined

Simple Truth

Greek Frozen Yogurt Bars

Undefined

Greek Frozen Yogurt Bars

Undefined

53/100

Nutrition score

Nutri-ScoreDNOVA4

medium confidence from label, nutrition, and source coverage

View product
Snacks

Hy-Vee

Blueberry vanilla frozen greek yogurt bars

Snacks

Blueberry vanilla frozen greek yogurt bars

Snacks · Food

51/100

Nutrition score

Nutri-ScoreDNOVA4

medium confidence from label, nutrition, and source coverage

View product
Plant-based

Lundberg

Traditional Italian Risotto Garlic Primavera

Plant-based

Traditional Italian Risotto Garlic Primavera

Plant-based · Plant-based

47/100

Nutrition score

Nutri-ScoreDNOVA4

medium confidence from label, nutrition, and source coverage

View product
Food

Sam's Choice

Pastry Appetizers

Food

Pastry Appetizers

Food

42/100

Nutrition score

Nutri-ScoreDNOVA4

medium confidence from label, nutrition, and source coverage

View product
Snacks

Lance

Popcorn

Snacks

Popcorn

Snacks

42/100

Nutrition score

Nutri-ScoreENOVA4

medium confidence from label, nutrition, and source coverage

View product

Page 208 · showing up to 24 results

PreviousNext