Nutrisiq
DiscoveryAdditivesCompareContributeBlog
Search catalog
Nutrisiq

Independent and transparent food intelligence — facts without ads or hidden commercial bias.

Tooteandmete baas toetub Open Food Facts andmetele ja kohalikele kontrollitud kirjetele.

Tools

  • Product Search
  • Food Comparison
  • Additives Registry
  • Supplements

Science & Methodology

  • 5-Layer Methodology
  • Food Score FAQ
  • NOVA Processing FAQ
  • Frequently Asked Questions

Community & Info

  • Food Blog & Insights
  • Add a Product
  • Suggest correction

© 2026 NutriSIQ. All rights reserved.

Privacy & Terms·Reklaamivaba toiduteave
HomeDiscovery
Additives
Compare

Discover food products with clearer quality signals and better context.

Search by food, brand, ingredient, or barcode, then compare health, processing, label information quality, environmental signals, and data confidence in one calm workspace.

Popular::oat milkgreek yogurtprotein barpeanut butter

Filter rail

No active filters

Refine by category, brand, country, and evidence.

Category

Country

Brands

Evidence and completeness

Data confidence

Discovery workspace

Food results for “Dessert”

Start broad, then refine by category, brand, and evidence.

Products surfaced

26955

Sort mode

Best match

Sort mode

Scoring intelligence

Food scoring results for “Dessert”

26955 products surfaced. The strongest nutritional profile currently belongs to Materne Pom'potes 5 fruits Pomme Goyave Mangue Ananas Passion, while Materne Pom'potes fraises has the strongest supporting data confidence.

Results canvas

Compare product quality

The card layout keeps scanning clear and fast on larger displays.

Plant-based

Materne

Pom'potes 5 fruits Pomme Goyave Mangue Ananas Passion

Materne Pom'potes 5 fruits Pomme Goyave Mangue Ananas Passion packshot

Pom'potes 5 fruits Pomme Goyave Mangue Ananas Passion

Plant-based · Plant-based

78/100

Nutrition score

Nutri-ScoreANOVA4

high confidence from label, nutrition, and source coverage

View product
Plant-based

Materne

Pom'potes fraises

Materne Pom'potes fraises packshot

Pom'potes fraises

Plant-based · Plant-based

78/100

Nutrition score

Nutri-ScoreANOVA4

high confidence from label, nutrition, and source coverage

View product
Plant-based

Pom'Potes

Pom'Potes (Pomme/Framboise)

Pom'Potes Pom'Potes (Pomme/Framboise) packshot

Pom'Potes (Pomme/Framboise)

Plant-based · Plant-based

78/100

Nutrition score

Nutri-ScoreANOVA1

high confidence from label, nutrition, and source coverage

View product
Plant-based

Bio

MATERNE BIO SSA Pomme Fraise Myrtille 4x100g

Bio MATERNE BIO SSA Pomme Fraise Myrtille 4x100g packshot

MATERNE BIO SSA Pomme Fraise Myrtille 4x100g

Plant-based · Plant-based

78/100

Nutrition score

Nutri-ScoreANOVA4

high confidence from label, nutrition, and source coverage

View product
Plant-based

Materne

Pomme Coing sans sucres ajoutés

Materne Pomme Coing sans sucres ajoutés packshot

Pomme Coing sans sucres ajoutés

Plant-based · Plant-based

78/100

Nutrition score

Nutri-ScoreANOVA1

high confidence from label, nutrition, and source coverage

View product
Dairies

Milsani

Speisequark Magerstufe nur 0,3% Fett

Milsani Speisequark Magerstufe nur 0,3% Fett packshot

Speisequark Magerstufe nur 0,3% Fett

Dairies · Food

78/100

Nutrition score

Nutri-ScoreANOVA3

high confidence from label, nutrition, and source coverage

View product
Dairies

Milsa

Skyr Natur

Milsa Skyr Natur packshot

Skyr Natur

Dairies · Food

78/100

Nutrition score

Nutri-ScoreANOVA3

high confidence from label, nutrition, and source coverage

View product
Plant-based

Baccara

Compote pomme

Baccara Compote pomme packshot

Compote pomme

Plant-based · Plant-based

78/100

Nutrition score

Nutri-ScoreANOVA1

high confidence from label, nutrition, and source coverage

View product
Plant-based

Fruit n fun

Compote

Fruit n fun Compote packshot

Compote

Plant-based · Plant-based

78/100

Nutrition score

Nutri-ScoreANOVA1

high confidence from label, nutrition, and source coverage

View product
Dairies

Desira

Skyr Natur

Desira Skyr Natur packshot

Skyr Natur

Dairies · Food

78/100

Nutrition score

Nutri-ScoreANOVA3

high confidence from label, nutrition, and source coverage

View product
Dairies

Bio

Magerquark

Bio Magerquark packshot

Magerquark

Dairies · Food

78/100

Nutrition score

Nutri-ScoreANOVA3

high confidence from label, nutrition, and source coverage

View product
Dairies

DMK

Speisequark Magerstufe

DMK Speisequark Magerstufe packshot

Speisequark Magerstufe

Dairies · Food

78/100

Nutrition score

Nutri-ScoreANOVA3

high confidence from label, nutrition, and source coverage

View product
Dairies

Milbona

Skyr Pur, Nur 0,2% Fett

Milbona Skyr Pur, Nur 0,2% Fett packshot

Skyr Pur, Nur 0,2% Fett

Dairies · Food

78/100

Nutrition score

Nutri-ScoreANOVA3

high confidence from label, nutrition, and source coverage

View product
Dairies

Milbona

Speise-quark

Milbona Speise-quark packshot

Speise-quark

Dairies · Food

78/100

Nutrition score

Nutri-ScoreANOVA3

high confidence from label, nutrition, and source coverage

View product
Dairies

Milbona

Protein+ Cranberry-Kokos

Milbona Protein+ Cranberry-Kokos packshot

Protein+ Cranberry-Kokos

Dairies · Food

78/100

Nutrition score

Nutri-ScoreANOVA3

high confidence from label, nutrition, and source coverage

View product
Dairies

Milbona

Speisequark

Milbona Speisequark packshot

Speisequark

Dairies · Food

78/100

Nutrition score

Nutri-ScoreANOVA3

high confidence from label, nutrition, and source coverage

View product
Dairies

Milbona

SKYR Ricetta Islandese Bianco

Milbona SKYR Ricetta Islandese Bianco packshot

SKYR Ricetta Islandese Bianco

Dairies · Food

78/100

Nutrition score

Nutri-ScoreANOVA3

high confidence from label, nutrition, and source coverage

View product
Dairies

Milbona

Skyr Vanille

Milbona Skyr Vanille packshot

Skyr Vanille

Dairies · Food

78/100

Nutrition score

Nutri-ScoreANOVA4

high confidence from label, nutrition, and source coverage

View product
Dairies

Milbona

Skyr Natural

Milbona Skyr Natural packshot

Skyr Natural

Dairies · Food

78/100

Nutrition score

Nutri-ScoreANOVA3

high confidence from label, nutrition, and source coverage

View product
Plant-based

Landfein

ALDI MILSANI Skyr Frucht 500 g 1,69 Becher (1 kg = € 3,38

Landfein ALDI MILSANI Skyr Frucht 500 g 1,69 Becher (1 kg = € 3,38 packshot

ALDI MILSANI Skyr Frucht 500 g 1,69 Becher (1 kg = € 3,38

Plant-based · Dairies

78/100

Nutrition score

Nutri-ScoreANOVA1

high confidence from label, nutrition, and source coverage

View product
Dairies

Landfein

Magerquark

Landfein Magerquark packshot

Magerquark

Dairies · Food

78/100

Nutrition score

Nutri-ScoreANOVA3

high confidence from label, nutrition, and source coverage

View product
Dairies

Lidl

Requesón tipo cottage light*

Lidl Requesón tipo cottage light* packshot

Requesón tipo cottage light*

Dairies · Food

78/100

Nutrition score

Nutri-ScoreANOVA3

high confidence from label, nutrition, and source coverage

View product
Dairies

Milbona

Speisequark Magerstufe

Milbona Speisequark Magerstufe packshot

Speisequark Magerstufe

Dairies · Food

78/100

Nutrition score

Nutri-ScoreANOVA3

high confidence from label, nutrition, and source coverage

View product
Plant-based

McDonald's

L'Ananas à croquer

McDonald's L'Ananas à croquer packshot

L'Ananas à croquer

Plant-based · Plant-based

78/100

Nutrition score

Nutri-ScoreANOVA1

high confidence from label, nutrition, and source coverage

View product

Page 197 · showing up to 24 results

PreviousNext