Nutrisiq
DiscoveryAdditivesCompareContributeBlog
Search catalog
Nutrisiq

Independent and transparent food intelligence — facts without ads or hidden commercial bias.

Tooteandmete baas toetub Open Food Facts andmetele ja kohalikele kontrollitud kirjetele.

Tools

  • Product Search
  • Food Comparison
  • Additives Registry
  • Supplements

Science & Methodology

  • 5-Layer Methodology
  • Food Score FAQ
  • NOVA Processing FAQ
  • Frequently Asked Questions

Community & Info

  • Food Blog & Insights
  • Add a Product
  • Suggest correction

© 2026 NutriSIQ. All rights reserved.

Privacy & Terms·Reklaamivaba toiduteave
HomeDiscovery
Additives
Compare

Discover food products with clearer quality signals and better context.

Search by food, brand, ingredient, or barcode, then compare health, processing, label information quality, environmental signals, and data confidence in one calm workspace.

Popular::oat milkgreek yogurtprotein barpeanut butter

Filter rail

No active filters

Refine by category, brand, country, and evidence.

Category

Country

Brands

Evidence and completeness

Data confidence

Discovery workspace

Food results for “BAS”

Start broad, then refine by category, brand, and evidence.

Products surfaced

17426

Sort mode

Best match

Sort mode

Scoring intelligence

Food scoring results for “BAS”

17426 products surfaced. The strongest nutritional profile currently belongs to materne POM'POTES Compotes Pomme Poire de Rhône-Alpes 4x90g, while materne POM'POTES Compotes Pomme Poire de Rhône-Alpes 4x90g has the strongest supporting data confidence.

Results canvas

Compare product quality

The card layout keeps scanning clear and fast on larger displays.

Plant-based

materne

POM'POTES Compotes Pomme Poire de Rhône-Alpes 4x90g

materne POM'POTES Compotes Pomme Poire de Rhône-Alpes 4x90g packshot

POM'POTES Compotes Pomme Poire de Rhône-Alpes 4x90g

Plant-based · Plant-based

78/100

Nutrition score

Nutri-ScoreANOVA4

high confidence from label, nutrition, and source coverage

View product
Plant-based

D'aucy

Poireaux entiers

D'aucy Poireaux entiers packshot

Poireaux entiers

Plant-based · Plant-based

78/100

Nutrition score

Nutri-ScoreANOVA3

high confidence from label, nutrition, and source coverage

View product
Plant-based

Asda

Papaya

Asda Papaya packshot

Papaya

Plant-based · Plant-based

78/100

Nutrition score

Nutri-ScoreANOVA1

high confidence from label, nutrition, and source coverage

View product
Plant-based

Morrisons

Cherries

Morrisons Cherries packshot

Cherries

Plant-based · Plant-based

78/100

Nutrition score

Nutri-ScoreANOVA1

medium confidence from label, nutrition, and source coverage

View product
Plant-based

Aldi

Fresh Plums

Plant-based

Fresh Plums

Plant-based · Plant-based

78/100

Nutrition score

Nutri-ScoreANOVA1Eco C

medium confidence from label, nutrition, and source coverage

Eco 60/100 · Product-specific

View product
Plant-based

Italian Food

Passierte Tomaten

Italian Food Passierte Tomaten packshot

Passierte Tomaten

Plant-based · Plant-based

78/100

Nutrition score

Nutri-ScoreANOVA3

high confidence from label, nutrition, and source coverage

View product
Plant-based

Deluxe

RED RICE

Deluxe RED RICE packshot

RED RICE

Plant-based · Plant-based

78/100

Nutrition score

Nutri-ScoreANOVA4

medium confidence from label, nutrition, and source coverage

View product
Plant-based

Freshona

Freshona Sliced mushrooms in water

Freshona Freshona Sliced mushrooms in water packshot

Freshona Sliced mushrooms in water

Plant-based · Plant-based

78/100

Nutrition score

Nutri-ScoreANOVA3

high confidence from label, nutrition, and source coverage

View product
Plant-based

Protofanousi Fruits S.A.

KIWI / ΚΙΟΥΙ

Protofanousi Fruits S.A. KIWI / ΚΙΟΥΙ packshot

KIWI / ΚΙΟΥΙ

Plant-based · Plant-based

78/100

Nutrition score

Nutri-ScoreANOVA1

high confidence from label, nutrition, and source coverage

View product
Plant-based

GUILLEM

Oranges à jus - Salustiana

GUILLEM Oranges à jus - Salustiana packshot

Oranges à jus - Salustiana

Plant-based · Plant-based

78/100

Nutrition score

Nutri-ScoreANOVA1

high confidence from label, nutrition, and source coverage

View product
Plant-based

Landfein

ALDI MILSANI Skyr Frucht 500 g 1,69 Becher (1 kg = € 3,38

Landfein ALDI MILSANI Skyr Frucht 500 g 1,69 Becher (1 kg = € 3,38 packshot

ALDI MILSANI Skyr Frucht 500 g 1,69 Becher (1 kg = € 3,38

Plant-based · Dairies

78/100

Nutrition score

Nutri-ScoreANOVA1

high confidence from label, nutrition, and source coverage

View product
Plant-based

Freshona

Berry Mix with Sour Cherries

Freshona Berry Mix with Sour Cherries packshot

Berry Mix with Sour Cherries

Plant-based · Plant-based

78/100

Nutrition score

Nutri-ScoreANOVA1

high confidence from label, nutrition, and source coverage

View product
Plant-based

Tropical D`Lite

Kiwifruit

Plant-based

Kiwifruit

Plant-based · Plant-based

78/100

Nutrition score

Nutri-ScoreANOVA1

medium confidence from label, nutrition, and source coverage

View product
Plant-based

Tesco

Flat Peaches

Tesco Flat Peaches packshot

Flat Peaches

Plant-based · Plant-based

78/100

Nutrition score

Nutri-ScoreAIngredients incomplete

medium confidence from label, nutrition, and source coverage

View product
Plant-based

Tesco

large oranges

Tesco large oranges packshot

large oranges

Plant-based · Plant-based

78/100

Nutrition score

Nutri-ScoreANOVA1

high confidence from label, nutrition, and source coverage

View product
Plant-based

Archer Farms

Green Beans

Plant-based

Green Beans

Plant-based · Plant-based

78/100

Nutrition score

Nutri-ScoreANOVA1

medium confidence from label, nutrition, and source coverage

View product
Plant-based

Yama Moto Yama

Roasted seaweed

Plant-based

Roasted seaweed

Plant-based · Plant-based

78/100

Nutrition score

Nutri-ScoreANOVA1

medium confidence from label, nutrition, and source coverage

View product
Plant-based

Moonlight

Premium California Fruit Lemons

Plant-based

Premium California Fruit Lemons

Plant-based · Plant-based

78/100

Nutrition score

Nutri-ScoreANOVA1

medium confidence from label, nutrition, and source coverage

View product
Plant-based

Foodies Urban Kitchen Llc

Healing Movement, Raw Cultured Vegetables

Plant-based

Healing Movement, Raw Cultured Vegetables

Plant-based · Plant-based

78/100

Nutrition score

Nutri-ScoreANOVA3

medium confidence from label, nutrition, and source coverage

View product
Plant-based

Wellsley Farms

A delicious mix of sweet baby lettuces

Plant-based

A delicious mix of sweet baby lettuces

Plant-based · Plant-based

78/100

Nutrition score

Nutri-ScoreA

medium confidence from label, nutrition, and source coverage

View product
Plant-based

Bj's Wholesale Club / Corporate Brands

Triple berry blend, triple berry

Plant-based

Triple berry blend, triple berry

Plant-based · Plant-based

78/100

Nutrition score

Nutri-ScoreANOVA1

medium confidence from label, nutrition, and source coverage

View product
Plant-based

Wellsley Farms

Extra Fine Green Beans

Plant-based

Extra Fine Green Beans

Plant-based · Plant-based

78/100

Nutrition score

Nutri-ScoreANOVA1

medium confidence from label, nutrition, and source coverage

View product
Plant-based

Wellsley Farms

Triple berry blend raspberries, strawberries & blackberries, triple berry blend

Plant-based

Triple berry blend raspberries, strawberries & blackberries, triple berry blend

Plant-based · Plant-based

78/100

Nutrition score

Nutri-ScoreANOVA1

medium confidence from label, nutrition, and source coverage

View product
Plant-based

R & P Food Processing

Fresh cactus

Plant-based

Fresh cactus

Plant-based · Plant-based

78/100

Nutrition score

medium confidence from label, nutrition, and source coverage

View product

Page 174 · showing up to 24 results

PreviousNext